Производствени обекти

Услуги на Юниил ЕООД при регистрация на обект за производство на храни/хранителни добавки и напитки:

  1. Консултация във връзка с регистрацията – храни, които могат да се произвеждат в обекта; изискване към оборудване, производство и дистрибуция на храни.
  2. Запознаване с изискванията към производствения обект- разпределение на помещенията в обекта, санитарен филтър- тоалетна, съблекалня, стая за почивка на персонал, мивки, площ и височина на обекта, разположение на оборудването.
  3. Подготовка и подаване на Заявление за регистрация на обекта, Списък с групите храни в БАБХ и декларация за ГМО.
  4. Разработване на HACCP/ ХАСЕП система, състояща се от програми с добри хигиенни и производствени практики (ДХП и ДПП) и HACCP/ ХАСЕП план с анализ на опасностите и оценка на риска при производство на храни.
  5. Разработване на технологична документация за групите храни.
  6. HACCP обучение със сертификат за завършен курс от център за професионална квалификация.
  7. Разработване/верифициране на образец на етикет на храните/добавките с пълната информация, която е задължително трябва да се обозначи.
  8. Подготовка и подаване на Заявление за регистрация за пускане на пазара на хранителна добавка в БАБХ
  9. Указания и консултация при водене на документацията и възникване на казуси.
  10. Абонаменто поддържане на Системата за управление на безопасността на храните

Каква е процедурата за регистрация на производствен обект?

  1. За да започнете дейност с производство на храни, трябва да имате регистрирана фирма. Тя може да бъде действаща или новосъздадена.
  2. В зависимост от това, какви храни ще се произвеждат, в обекта трябва да бъдат осигурени определени условия.
  3. Установяване на помещение, което отговаря на изискванията за развиваната дейност.
  4. Сключване на договор за обекта или закупуване, ако обекта не е собствен.
  5. Ремонт (при нужда) и оборудване.
  6. След като обектът е готов за работа, се подават документите в ОДБХ (това е бившето ХЕИ, РИОКОЗ, ДВКС). Подаване на заявление за регистрация на обект в областната дирекция по безопасност на храните- ОДБХ (това е бившето ХЕИ, РИОКОЗ, ДВКС), списък с групите храни, които ще се произвеждат и декларация за ГМО.
  7. Заявлението се проверява в срок до 5 работни дни от неговото подаване и ако всичко с документите е наред ще бъдете регистрирани , като обект за производство на храни
  8. При установяване на нередности от ОДБХ  уведомявт заявителя и определят срок за отстраняването им, който не може да бъде по-кратък от 10 работни дни и по дълъг от 6 месеца и  отново в срок до 5 работни дни след отстраняване на нередностите, ще ви  впишат в регистъра или ще издадат отказ от вписване
  9. В срок до 30 дни от вписването, инспектори от БАБХ ще дойдат на място в обекта да проверят условията в него и документацията по безопасност на храните. Когато инспекторите дойдат на място на проверка, ще проверят условията за производство на храните и документацията по безопасност на храните- ДПХП и HACCP система,Технологична документация и информация на етикета на продуктите.
  10. Оставят констативен  протокол от извършената проверка
  11. Съгласно изискванията на Закона за храните,в обект за производство на храни трябва да работи поне едно лице, наето по трудов договор, което има:
    1. висше или средно специално образование в областта на хранително-вкусовата промишленост, или
    2. професионална квалификация по специалност в областта на хранително-вкусовата промишленост в съответствие с изискванията на Закона за професионалното образование и обучение, или
    3. висше образование по специалност от професионално направление „Ветеринарна медицина“, или
    4. висше образование по специалност от професионално направление „медицина“ или „фармация“, когато обектът е за производство на хранителни добавки, храни, предназначени за употреба при интензивно мускулно натоварване, и храни по глава трета, раздел ІІ.

    Ако управителят притежава такава квалификация, която да отговаря на едно от посочените изисквания няма нужда от назначено лице.

  12. Регистрация на касов апарат (ако се планира приемане на плащане в брой)
  13. Заверка на везна в Института по метрология- само ако везната не е в гаранционен срок.
  14. Договор с Трудова медицина (при назначен персонал)
  15. Договор с ДДД фирма (фирма за борба с вредителите)
  16. Досие пожарна безопасност
  17. Счетоводство

Процедурата е еднократна и важи до преустановяване на дейността на обекта. Минималният  срок за започване на работа от  подаване на документи в БАБХ  е 14 дни.

Mobile  +359 899 13 72 45

Юниил ЕООД.